Edukira joan

Orriule

Orriule
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Pirinio Atlantikoak
BarrutiOloroe-Donamariako barrutia
KantonamenduSalbaterra Bearnoko kantonamendua
Izen ofizialaOrriule
Posta kodea64390
Geografia
Koordenatuak43°24′22″N 0°51′14″W / 43.4061°N 0.8539°W / 43.4061; -0.8539
Mapa
Azalera6,36 km²
Altitudea87 m, 240 m eta 163 m
MugakideakAndrein, Castetbon, Laàs, Narp, Orion eta Ozenx-Montestrucq
Demografia
Biztanleria140 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 77 (%52) (%48) 71 alt_right
Dentsitatea22 bizt/km²

Orriule (okzitanieraz Aurriula) Frantziako Pirinio Atlantikoak departamenduan dagoen udalerria da. Azken erroldaren arabera 140 biztanle zituen 6,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Andrein, Castetbon, Laàs, Narp, Orion eta Ozenx-Montestrucq.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Pirinio Atlantikoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak (>1200 mm/urte) urte osoan; negu oso epela (7,5 °C lautadan), haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,3 °C-koa da, 13,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1162 mm-koa da, urtarrilean 12,4 euri-egun eta uztailean 0,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Sengladia-Arriba-Muneiñe udalerrian dago, 7,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1323,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42 °C-koa da, 2004ko abuztuaren 1an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11 °C-koa da, 2012ko otsailaren 12an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea1002003004005006001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 71 gizon, 77 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
6.49
7.04
 
85-89
 
6.49
0.00
 
80-84
 
11.69
0.00
 
75-79
 
0.00
19.72
 
70-74
 
6.49
0.00
 
65-69
 
0.00
19.72
 
60-64
 
18.18
0.00
 
55-59
 
6.49
0.00
 
50-54
 
6.49
12.68
 
45-49
 
6.49
7.04
 
40-44
 
0.00
0.00
 
35-39
 
6.49
0.00
 
30-34
 
0.00
12.68
 
25-29
 
6.49
7.04
 
20-24
 
6.49
7.04
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
0.00
7.04
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
11.69
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Orriule udalerrian 140 biztanle zeuden eta 63 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,22 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 23 kide bakarrekoak ziren, 27 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 14 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[8]

140biztanle
63elkarbizitza-unitate
2,22lagun elkarbizitza-unitateko
45familia
14Bikotea seme-alabekin
27Bikotea seme-alabarik gabe etxean
23Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 45 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (32). 32 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[8]

32
14
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 72 etxebizitza zeuden. Horietatik 66 egoitza nagusi ziren, 4 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 2 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (71), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 57 beren jabearen bizilekuak ziren, 8 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[9]

72etxebizitza
66egoitza nagusi
71etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

66
Egoitza nagusia (66)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (4)Hutsik (2)

Etxe mota

71
Etxea (71)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

57
8
Jabeak (57)Alokairuan (8)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik28
1919-19451
1946-19703
1971-199014
1991-20059
2006-202011

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (44). 32 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 57 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 28 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 33tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela0
3 gela4
4 gela18
5 gela edo gehiago44

Berogailu mota

13
15
32
Gas sarea (1)Fuel-olioa (13)Elektrizitatea (15)Gas botila (5)Bestelakoak (32)

Aparkalekua eta ibilgailuak

57aparkalekua
28ibilgailu 1
33ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 68 biztanleetatik 57 aktibo ziren (% 83,8), horietako 55 lanean (% 80,9) eta 2 langabezian (aktiboen % 3,5).

6815-64 urteko biztanle
% 83,8aktibo
% 80,9lanean
% 3,5langabezia-tasa

11 ez-aktibotik 5 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 45,5), 4 erretiraturik zeuden (% 36,4) eta 2 bestelako ez-aktibo ziren (% 18,2).

Ez-aktiboak

% 45
% 36
% 18
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 38 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 55 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

38enplegu udalerrian
% 60,5soldatapeko
% 39,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.780 eurokoa zen.

24.780 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.300 €
  1. Estazioko erregistroak 1986ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Gladie », fiche climatologique. .
  6. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  8. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]