Edukira joan

Maulde

Maulde
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Nord
BarrutiValencienneseko barrutia
Kantonamenducanton of Saint-Amand-les-Eaux-Rive gauche
Izen ofizialaMaulde
Posta kodea59158
Geografia
Koordenatuak50°30′10″N 3°25′57″E / 50.5028°N 3.4325°E / 50.5028; 3.4325
Mapa
Azalera5,18 km²
Altitudea13 m, 42 m eta 25 m
MugakideakBrunehaut, Thun-Saint-Amand, Lecelles eta Mortagne-du-Nord
Demografia
Biztanleria949 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 510 (%53,7) (%46,3) 440 alt_right
Dentsitatea183 bizt/km²
maulde.fr

Maulde Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 949 biztanle zituen 5,18 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Brunehaut, Thun-Saint-Amand, Lecelles eta Mortagne-du-Nord.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MauldeMaulde
Població amb 1240 habitants (2000)Nivelle (4,3 km)
Població amb 2733 habitants (2000)Lecelles (4,4 km)
Població amb 1625 habitants (2000)Rumegies (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoaren eta klima ozeaniko aldatuaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 14,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 725 mm-koa da, urtarrilean 12,5 euri-egun eta uztailean 9,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Valenciennes udalerrian dago, 19,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 694,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,9 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,9 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea70080090010001100120013001400180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 440 gizon, 510 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
1.96
1.14
 
85-89
 
0.98
2.27
 
80-84
 
5.88
2.27
 
75-79
 
1.96
3.41
 
70-74
 
6.86
5.68
 
65-69
 
5.88
6.82
 
60-64
 
7.84
5.68
 
55-59
 
2.94
12.50
 
50-54
 
9.80
10.23
 
45-49
 
6.86
4.55
 
40-44
 
6.86
3.41
 
35-39
 
6.86
5.68
 
30-34
 
4.90
4.55
 
25-29
 
3.92
6.82
 
20-24
 
5.88
4.55
 
15-19
 
5.88
7.95
 
10-14
 
4.90
4.55
 
5-9
 
6.86
7.95
 
0-4
 
2.94
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Maulde udalerrian 949 biztanle zeuden eta 404 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,35 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 32,9). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 26,7 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

949biztanle
404elkarbizitza-unitate
2,35lagun elkarbizitza-unitateko
285familia
Udalerria
% 33
% 28
% 10
% 27
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 285 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (133). Guraso bakarreko 40 familietatik 35etan ama zen guraso bakarra. 142 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 55k seme-alaba bakarra zuten etxean, 64k bi, eta 24k hiru edo gehiago.[9]

112
133
40
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean142
Seme-alaba bat55
Bi seme-alaba64
Hiru seme-alaba19
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 792 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 38,5. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 81,3).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 8
40-54% 8
55-64% 18
65-79% 24
80 +% 38
Bikotean bizi da
15-24% 8
25-39% 74
40-54% 81
55-64% 74
65-79% 69
80 +% 46

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,0 izatezko bikotean eta % 8,5 PACS bidez lotuta). % 23,1 ezkongabeak ziren, % 7,4 alargunak eta % 5,2 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 44,8
Ezkongabea% 23,1
Izatezko bikotean% 11,0
PACS bidez lotuta% 8,5
Alarguna% 7,4
Dibortziatuta% 5,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 32,9), eskulangileak (% 24,8), enplegatuak (% 14,9), goi-mailako langileak (% 12,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 32,9) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 27,9) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 12
% 11
% 15
% 25
% 33
Nord
% 13
% 16
% 16
% 16
% 28
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 460 etxebizitza zeuden. Horietatik 399 egoitza nagusi ziren, 7 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 54 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (441), eta apartamentuak gutxi ziren (19). Egoitza nagusietatik 308 beren jabearen bizilekuak ziren, 84 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 6 doan lagata.[10]

460etxebizitza
399egoitza nagusi
441etxe
19apartamentu

Etxebizitza multzoa

399
54
Egoitza nagusia (399)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (7)Hutsik (54)

Etxe mota

441
Etxea (441)Apartamentua (19)

Jabetza egoera

308
84
Jabeak (308)Alokairuan (84)Doan lagata (6)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919-1945 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (102).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik59
1919-1945102
1946-197059
1971-199068
1991-200560
2006-202047

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (255). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (206 etxebizitzatan). 294 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 156 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 216tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela12
3 gela51
4 gela80
5 gela edo gehiago255

Berogailu mota

206
91
69
Gas sarea (206)Fuel-olioa (28)Elektrizitatea (91)Gas botila (4)Bestelakoak (69)

Aparkalekua eta ibilgailuak

294aparkalekua
156ibilgailu 1
216ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 600 biztanleetatik 455 aktibo ziren (% 75,8), horietako 416 lanean (% 69,3) eta 38 langabezian (aktiboen % 8,4).

60015-64 urteko biztanle
% 75,8aktibo
% 69,3lanean
% 8,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 35,3
25-54 urte% 93,6
55-64 urte% 58,2
Gizonak% 76,5
Emakumeak% 75,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,5
BEPC, brebeta% 8,3
CAP-BEP% 4,3
Batxilergoa% 15,1
Goi-mailako +2% 8,3
Goi-mailako +3/4% 3,6
Goi-mailako +5% 4,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

145 ez-aktibotik 73 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 50,3), 31 erretiraturik zeuden (% 21,4) eta 40 bestelako ez-aktibo ziren (% 27,6).

Ez-aktiboak

% 50
% 21
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 16
% 25
% 26
% 26
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 58 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 416 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

58enplegu udalerrian
% 67,2soldatapeko
% 32,8ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.850 eurokoa zen.

26.850 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.810 €

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 623 ziren, horien artean 455 aktiboak ziren eta 168 inaktiboak ziren. 455 pertsona aktiboetatik 412 lanean zeuden (223 gizon eta 189 emakume) eta 43 langabezian zeuden (25 gizon eta 18 emakume). 168 pertsona inaktiboetatik 38 erretiraturik zeuden, 59 ikasten zeuden eta 71 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[11]

Diru sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an Maulde udalerrian 353 unitate fiskal zeuden, 944 pertsonek osaturik. Pertsona bakoitzeko diru-sarrera fiskalaren mediana urteko 19.244 euro zen.[12]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 18 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 3 eraikuntza enpresak ziren, 3 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen, 1 higiezinen enpresa zen eta 3 zerbitzu enpresak ziren.[13]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 iturgina zen, 1 argiketaria eta 1 jatetxe.[14]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra harategi bat zen.[15]

2000. urtean Maulde udalerrian 18 nekazaritza-ustiategi zeuden, 320 hektarea erabiltzen.[16]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1987ko otsailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Valenciennes », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Emploi et population active 1999 et 2007
  12. Revenus fiscaux des ménages en 2008
  13. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  14. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  15. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  16. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]