Edukira joan

Lac-des-Rouges-Truites

Lac-des-Rouges-Truites
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Jura
Izen ofizialaLac-des-Rouges-Truites
Posta kodea39150
Geografia
Koordenatuak46°36′22″N 5°59′51″E / 46.6061°N 5.9975°E / 46.6061; 5.9975
Mapa
Azalera19,69 km²
Altitudea945 m, 829 m, 1.181 m eta 983 m
MugakideakFoncine-le-Bas, Chapelle-des-Bois, Fort-du-Plasne, Morbier eta Saint-Laurent-en-Grandvaux
Demografia
Biztanleria397 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 224 (%57,1) (%42,9) 168 alt_right
Dentsitatea20 bizt/km²
lac-des-rouges-truites.net

Lac-des-Rouges-Truites Frantziako udalerria da, Jura departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 397 biztanle zituen 19,69 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Foncine-le-Bas, Chapelle-des-Bois, Fort-du-Plasne, Morbier eta Saint-Laurent-en-Grandvaux.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Lac-des-Rouges-TruitesLac-des-Rouges-Truites
Població amb 337 habitants (2000)La Chaumusse (4,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Jurako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak urte osoan (1000-1500 mm/urte); negu gogorra; eguzkialdi eskasa)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 7,1 °C-koa da, 15,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1842 mm-koa da, urtarrilean 14,4 euri-egun eta uztailean 10,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Cerniébaud udalerrian dago, 16,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 7,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1786,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 35 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -26,5 °C-koa da, 1987ko urtarrilaren 12an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea20030040050060070080090010001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 168 gizon, 224 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
4.46
0.00
 
85-89
 
0.00
2.98
 
80-84
 
0.00
5.95
 
75-79
 
6.70
0.00
 
70-74
 
0.00
8.93
 
65-69
 
8.93
8.93
 
60-64
 
4.46
5.95
 
55-59
 
9.38
5.95
 
50-54
 
0.00
8.93
 
45-49
 
11.61
2.98
 
40-44
 
4.46
12.50
 
35-39
 
12.05
11.90
 
30-34
 
0.00
2.98
 
25-29
 
2.23
2.98
 
20-24
 
2.23
6.55
 
15-19
 
7.14
9.52
 
10-14
 
12.05
0.00
 
5-9
 
7.14
2.98
 
0-4
 
7.14
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Lac-des-Rouges-Truites udalerrian 397 biztanle zeuden eta 178 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,23 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 35,4). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 26,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

397biztanle
178elkarbizitza-unitate
2,23lagun elkarbizitza-unitateko
125familia
Udalerria
% 24
% 35
% 12
% 26
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 125 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (63). Guraso bakarreko 21 familietatik 16etan ama zen guraso bakarra. 68 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

63
42
21
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,2), eskulangileak (% 20,8), erdi-mailako lanbideak (% 14,6), goi-mailako langileak (% 11,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,2) Jura departamenduko batez bestekoaren (% 35,8) azpitik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 2,8).[9]

Udalerria
% 9
% 12
% 15
% 9
% 21
% 29
Jura
% 16
% 13
% 18
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 243 etxebizitza zeuden. Horietatik 173 egoitza nagusi ziren, 49 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 21 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (200), eta apartamentuak gutxi ziren (41). Egoitza nagusietatik 145 beren jabearen bizilekuak ziren, 22 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 6 doan lagata.[10]

243etxebizitza
173egoitza nagusi
200etxe
41apartamentu

Etxebizitza multzoa

173
49
21
Egoitza nagusia (173)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (49)Hutsik (21)

Etxe mota

200
41
Etxea (200)Apartamentua (41)

Jabetza egoera

145
22
Jabeak (145)Alokairuan (22)Doan lagata (6)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (37).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik35
1919-194512
1946-197018
1971-199037
1991-200530
2006-202037

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (108). 93 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 162 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 67 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 99tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela8
3 gela18
4 gela36
5 gela edo gehiago108

Berogailu mota

52
20
93
Fuel-olioa (52)Elektrizitatea (20)Gas botila (8)Bestelakoak (93)

Aparkalekua eta ibilgailuak

162aparkalekua
67ibilgailu 1
99ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 238 biztanleetatik 194 aktibo ziren (% 81,5), horietako 183 lanean (% 76,9) eta 11 langabezian (aktiboen % 5,7).

23815-64 urteko biztanle
% 81,5aktibo
% 76,9lanean
% 5,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 53,1
25-54 urte% 97,2
55-64 urte% 61,5
Gizonak% 84,0
Emakumeak% 78,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 9,1
BEPC, brebeta% 8,3
CAP-BEP% 9,3
Batxilergoa% 7,7
Goi-mailako +2% 0,0
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

44 ez-aktibotik 13 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,5), 20 erretiraturik zeuden (% 45,5) eta 11 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,0).

Ez-aktiboak

% 30
% 45
% 25
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 12
% 18
% 18
% 12
% 37
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 41 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 183 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

41enplegu udalerrian
% 41,5soldatapeko
% 58,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 35.380 eurokoa zen.

35.380 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.090 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 22 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 4 eraikuntza enpresak ziren, 3 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen, 3 zerbitzu enpresak ziren, 2 administrazio publikoko enpresak ziren eta 2 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 1 igeltseroa, 1 iturgina eta 2 eraikuntza enpresak.[12]

2000. urtean Lac-des-Rouges-Truites udalerrian 13 nekazaritza-ustiategi zeuden, 828 hektarea erabiltzen.[13]

  1. Estazioko erregistroak 1983ko azaroaren 1an eta 2021ko abenduaren 31an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Cerniébaud », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]