Edukira joan

Garray

Garray
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
ProbintziaSoriako probintzia
AlkateaMaría José Jiménez las Heras
Izen ofizialaGarray
Posta kodea42162
INEk ezarritako kodea42094
HerriburuaGarray
Geografia
Koordenatuak41°48′52″N 2°26′52″W / 41.814444444444°N 2.4477777777778°W / 41.814444444444; -2.4477777777778
Mapa
Azalera76,24 km²
Altitudea1.031 m
MugakideakSoria, El Royo, Villar del Ala, Rebollar, Almarza, Fuentelsaz de Soria, Fuentecantos eta Velilla de la Sierra
Demografia
Biztanleria794 (2025)
alt_left 373 (%47) (%53) 420 alt_right
Dentsitatea10 bizt/km²
MatrikulaSO
garray.es

Garray Soriako probintziako (Espainia) udalerria da. Soriatik 6 kilometrora dago. Azken erroldaren arabera 794 biztanle zituen 76,24 km²-ko azaleran.

Garrayn zegoen erromatarren garaiko Numantia hiria. Garrayko eremuetan zegoen, 1016. urtean, Iruñeko erreinuaren eta Gaztelako konderriaren arteko mugarria.

Auzoa Biztanleria (2000) Biztanleria (2010)[1]
Garray 286 413
Canredondo de la Sierra 26 38
Chavaler 32 44
Dombellas 9 26
Santervás de la Sierra 19 25
Tardesillas 59 62

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Soria, El Royo, Villar del Ala, Rebollar, Almarza, Fuentelsaz de Soria, Fuentecantos eta Velilla de la Sierra.

Biztanleriaren tamainaUrtea450500550600650700750800200020052010201520202025GarrayBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 420 gizon, 373 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.24
 
95-99
 
0.00
0.00
 
90-94
 
1.07
1.90
 
85-89
 
1.07
1.90
 
80-84
 
4.56
4.05
 
75-79
 
3.49
4.52
 
70-74
 
4.56
5.00
 
65-69
 
5.63
8.33
 
60-64
 
5.09
9.76
 
55-59
 
7.51
11.43
 
50-54
 
6.43
10.24
 
45-49
 
8.31
6.90
 
40-44
 
11.26
5.71
 
35-39
 
5.36
3.33
 
30-34
 
4.56
4.52
 
25-29
 
4.02
5.00
 
20-24
 
4.02
4.29
 
15-19
 
4.83
4.52
 
10-14
 
5.36
5.48
 
5-9
 
7.24
2.86
 
0-4
 
5.63
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[2]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 12,1 udalerri berean jaioak ziren[3], probintziako batez bestekoaren (% 43,1) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 16,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 8,2 —probintzian % 13,9—.

Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 12,1Probintzia berean · % 58,9Erkidegoan · % 4,6Beste erkidegoa · % 16,2Estatutik kanpo · % 8,2
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 57 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 57,9)[4]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Venezuela, Peru, Maroko dira.

Amer
Euro
Afri
Amerika · % 57,9Europa · % 29,8Afrika · % 12,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Venezuela7 · % 12,3
Peru6 · % 10,5
Maroko6 · % 10,5
Ekuador5 · % 8,8
Errumania5 · % 8,8
Argentina3 · % 5,3
Ukraina2 · % 3,5
Kuba2 · % 3,5
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 601 etxebizitza zeuden: 314 (% 52,2) nagusiak eta 287 (% 47,8) ez-nagusiak.[5]

601etxebizitza
314etxegune

Etxebizitza multzoa

314
287
Etxebizitza nagusia (314)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (287)

Guztira 314 etxegune zeuden, eta horietatik 118 (% 37,6) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1118
2 pertsona70
3 pertsona57
4 pertsona51
5 edo gehiago18

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 19.511 euro-koa zen[7], eta etxegune bakoitzeko 47.191 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.626 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 25.550 euro zen. Errenta gordina 24.493 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 61,2[8]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17,4), beste diru-sarrerak (% 17,6), langabezia-prestazioak (% 1), beste prestazioak (% 2,8).

61%
17%
18%
Soldata · % 61,2Pentsioak · % 17,4Langabezia · % 1Beste prestazioak · % 2,8Beste sarrerak · % 17,6
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[9][oh 1]Udalerrian indizea 25,9 da, probintziakoaren (28,7) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,5) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. Nomenclátor INE
  2. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  3. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Soria.tab.
  4. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Soria.tab.
  5. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Soria.tab.
  8. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Soria.tab.
  9. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]