Edukira joan

Contay

Contay
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Somme
BarrutiAmienseko barrutia
Kantonamenducanton of Villers-Bocage
Izen ofizialaContay
Posta kodea80560
Geografia
Koordenatuak50°00′16″N 2°28′35″E / 50.0044°N 2.4764°E / 50.0044; 2.4764
Mapa
Azalera8,41 km²
Altitudea47 m, 133 m eta 83 m
MugakideakBavelincourt, Baizieux, Hérissart, Toutencourt eta Vadencourt
Demografia
Biztanleria305 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 155 (%50) (%50) 155 alt_right
Dentsitatea36 bizt/km²

Contay Frantziako udalerria da, Somme departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 305 biztanle zituen 8,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bavelincourt, Baizieux, Hérissart, Toutencourt eta Vadencourt.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ContayContay
Població amb 101 habitants (2000)Vadencourt (1,1 km)
Població amb 112 habitants (2000)Bavelincourt (2,5 km)
Població amb 227 habitants (2000)Baizieux (3,4 km)
Població amb 356 habitants (2000)Béhencourt (3,6 km)
Població amb 494 habitants (2000)Toutencourt (3,6 km)
Població amb 152 habitants (2000)Harponville (4,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,4 °C-koa da, 13,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 745 mm-koa da, urtarrilean 12,3 euri-egun eta uztailean 8,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Méaulte udalerrian dago, 16,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 730,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,7 °C-koa da, 2013ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea200400600800100012001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 155 gizon, 155 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
3.23
3.23
 
80-84
 
6.45
3.23
 
75-79
 
0.00
9.68
 
70-74
 
9.68
0.00
 
65-69
 
3.23
9.68
 
60-64
 
9.68
16.13
 
55-59
 
9.68
3.23
 
50-54
 
9.68
3.23
 
45-49
 
3.23
6.45
 
40-44
 
9.68
6.45
 
35-39
 
0.00
9.68
 
30-34
 
6.45
0.00
 
25-29
 
6.45
0.00
 
20-24
 
6.45
9.68
 
15-19
 
6.45
6.45
 
10-14
 
0.00
9.68
 
5-9
 
0.00
3.23
 
0-4
 
9.68
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Contay udalerrian 305 biztanle zeuden eta 140 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,18 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 36 kide bakarrekoak ziren, 45 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 38 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

305biztanle
140elkarbizitza-unitate
2,18lagun elkarbizitza-unitateko
103familia
38Bikotea seme-alabekin
45Bikotea seme-alabarik gabe etxean
20Guraso bakarrekoak
36Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 103 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (45). Guraso bakarreko 20 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 50 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

45
38
20
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 163 etxebizitza zeuden. Horietatik 139 egoitza nagusi ziren, 8 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 16 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (161), eta apartamentuak gutxi ziren (2). Egoitza nagusietatik 110 beren jabearen bizilekuak ziren, 27 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[10]

163etxebizitza
139egoitza nagusi
161etxe
2apartamentu

Etxebizitza multzoa

139
16
Egoitza nagusia (139)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (8)Hutsik (16)

Etxe mota

161
Etxea (161)Apartamentua (2)

Jabetza egoera

110
27
Jabeak (110)Alokairuan (27)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik34
1919-194525
1946-197025
1971-199032
1991-200515
2006-20208

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (84). Fuel-olioa zen berogailu mota nagusia (45 etxebizitzatan). 114 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 57 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 71tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela3
3 gela12
4 gela40
5 gela edo gehiago84

Berogailu mota

45
44
41
Gas sarea (2)Fuel-olioa (45)Elektrizitatea (44)Gas botila (7)Bestelakoak (41)

Aparkalekua eta ibilgailuak

114aparkalekua
57ibilgailu 1
71ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 186 biztanleetatik 148 aktibo ziren (% 79,6), horietako 140 lanean (% 75,3) eta 8 langabezian (aktiboen % 5,4).

18615-64 urteko biztanle
% 79,6aktibo
% 75,3lanean
% 5,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 51,7
25-54 urte% 98,1
55-64 urte% 56,9
Gizonak% 77,4
Emakumeak% 81,7

38 ez-aktibotik 14 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 36,8), 17 erretiraturik zeuden (% 44,7) eta 7 bestelako ez-aktibo ziren (% 18,4).

Ez-aktiboak

% 37
% 45
% 18
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 38 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 140 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

38enplegu udalerrian
% 68,4soldatapeko
% 31,6ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.730 eurokoa zen.

26.730 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.200 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 11 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 3 eraikuntza enpresak ziren, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 2 zerbitzu enpresak ziren eta 1 administrazio publikoko enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 7 zerbitzu publikoetatik, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak ziren, 1 autoeskola, 1 zurgina, 1 iturgina, 1 argiketaria eta 1 jatetxe.[12]

2000. urtean Contay udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden, 424 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1988ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Meaulte », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]