Edukira joan

Arenas

Arenas
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Andaluzia
ProbintziaMálagako probintzia
AlkateaBasilia Pareja Ruiz
Izen ofizialaArenas
Posta kodea29717
INEk ezarritako kodea29019
HerriburuaArenas
Geografia
Koordenatuak36°48′55″N 4°02′39″W / 36.8154°N 4.0442°W / 36.8154; -4.0442
Mapa
Azalera26,3 km²
Altitudea500 m
MugakideakAlgarrobo, Vélez-Málaga, La Viñuela, Canillas de Aceituno, Sedella, Salares, Canillas de Albaida eta Sayalonga
Demografia
Biztanleria1.291 (2025)
alt_left 624 (%47,4) (%52,6) 693 alt_right
Dentsitatea49 bizt/km²
MatrikulaMA
arenas.es

Arenas Málagako udalerria da, Axarquía - Costa del Sol eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 1.291 biztanle zituen 26,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Algarrobo, Vélez-Málaga, La Viñuela, Canillas de Aceituno, Sedella, Salares, Canillas de Albaida eta Sayalonga.

Biztanleriaren tamainaUrtea1150120012501300135014001450200020052010201520202025ArenasBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 693 gizon, 624 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.14
 
95-99
 
0.16
0.43
 
90-94
 
0.48
1.44
 
85-89
 
2.72
4.62
 
80-84
 
4.49
6.49
 
75-79
 
5.77
6.35
 
70-74
 
8.01
7.22
 
65-69
 
6.25
7.07
 
60-64
 
8.81
8.95
 
55-59
 
5.61
7.50
 
50-54
 
8.17
7.79
 
45-49
 
7.85
7.22
 
40-44
 
5.45
5.92
 
35-39
 
6.73
4.62
 
30-34
 
4.33
4.47
 
25-29
 
4.17
4.47
 
20-24
 
4.81
3.61
 
15-19
 
3.85
4.33
 
10-14
 
3.85
3.90
 
5-9
 
5.61
3.46
 
0-4
 
2.88
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 37,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 42,9) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 2,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 20,3 —probintzian % 21,1—.

Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 37,8Probintzia berean · % 38,7Erkidegoan · % 0,6Beste erkidegoa · % 2,7Estatutik kanpo · % 20,3
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 303 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 67,7)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Erresuma Batua, Maroko, Frantzia dira.

Amer
Euro
Afri
Amerika · % 14,5Europa · % 67,7Afrika · % 17,5Asia · % 0,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Erresuma Batua71 · % 23,4
Maroko50 · % 16,5
Frantzia16 · % 5,3
Kolonbia11 · % 3,6
Argentina8 · % 2,6
Kuba8 · % 2,6
Errumania4 · % 1,3
Venezuela3 · % 1
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.414 etxebizitza zeuden: 608 (% 43,0) nagusiak eta 806 (% 57,0) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 114 (% 8,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 484 (% 34,2) hutsik zeuden.[5]

1.414etxebizitza
608etxegune
484hutsik (% 34,2)

Etxebizitza multzoa

608
806
Etxebizitza nagusia (608)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (806)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)

816
114
484
Okupatuak (816)Noizbehinkakoak (114)Hutsik (484)

Guztira 608 etxegune zeuden, eta horietatik 250 (% 41,1) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1250
2 pertsona194
3 pertsona79
4 pertsona67
5 edo gehiago18

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 10.534 euro-koa zen[7], eta etxegune bakoitzeko 21.353 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (12.950 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 13.650 euro zen. Errenta gordina 11.812 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 43,1[8]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 29,9), beste diru-sarrerak (% 12,8), langabezia-prestazioak (% 6,2), beste prestazioak (% 8,1).

43%
30%
8%
13%
Soldata · % 43,1Pentsioak · % 29,9Langabezia · % 6,2Beste prestazioak · % 8,1Beste sarrerak · % 12,8
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[9][oh 1]Udalerrian indizea 28,6 da, probintziakoaren (32,7) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,8) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Málaga.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Málaga.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Málaga.tab.
  8. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Málaga.tab.
  9. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Andaluzia
Artikulu hau Andaluziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.